Biografia

Beyonce Knowles-Carter urodziła się 4 września 1981 w Houston. Była pierwszym dzieckiem Tiny i Mathew Knowles. Już w dzieciństwie brała dział w licznych konkursach wokalnych i tanecznych. Pod koniec lat 90-tych występowała z zespołem Destiny’s Child. To wspólnie z członkami tego zespołu zdobyła pierwszą sławę. W roku 2003 zespół zawiesił swoją działalność, a Beyonce rozpoczęła karierę solową. Jej pierwszym albumem był „Dangerously in Love”. Płyta otrzymała 5 nagród Gremmy, a dwie z piosenek, które znalazły się na płycie przez kilka miesięcy zajmowały pierwsze miejsca na listach przebojów.

Największym sukcesem jak do tej pory okazał się album „I Am… Sasha Fierce”, za który artystka otrzymała aż 6 statuetek Grammy. Beyonce próbowała swoich sił także, jako aktorka. Na ekranie zadebiutowała w roku 2001 rolą w musicalu „Carmen – A Hip Hopera”. Na ekranie pojawiła się także w roku 2002 i 2006. Wraz z matką w roku 2004 założyła markę odzieżową House of Dereon. Była twarzą między innymi takich marek, jak: Tommy Hilfiger i Armani.

Jej głos to mezzosopran o skali, która wynosi trzy i pół oktawy. Zdecydowaną większość swoich utworów śpiewa w języku angielskim. Nagrała jednak także kilka piosenek po hiszpańsku. Jest współautorką większości tekstów do swoich utworów. Wiele z tych tekstów zawiera nutki autobiograficzne. Takie są między innymi teksty piosenek, które znalazły się w albumie „Lemonade”. W 2001 roku otrzymała za swoje teksty nagrodę od Music Avards dla najlepszego tekściarza roku. Była drugą kobietą wyróżnioną tą nagrodą, a pierwszą Afroamerykanką.

Za swojego największego muzycznego idola uznaje Michaela Jacksona. Na jej twórczość duży wpływ wywarła także Diane Ross i Whitney Houston. Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana, została nawet uznana w roku 2009 najlepszą wokalistką lat 2000-2009. W roku 2008 wzięła ślub z raperem Jay-Z. W 2012 roku przyszła na świat ich córka Blue Ivy. W tym roku Beyonce i Jay-Z spodziewają się narodzin bliźniaków. Poród ma się odbyć w domu.